tiistai 2.6.2020 | 23:28
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Uutiset

Nivalaan viisi voittoa ja kokonaiskilpailun kakkostila KLL:n yleisurheilukilpailuista

To 12.9.2019 klo 16:12

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Nivala sijoittui kokonaispisteissä toiseksi keskiviikkona Haapavedellä järjestetyissä Koululiikuntaliiton Oulun eteläisen alueen yleisurheilukilpailuissa. Voiton vei Kalajoki.

Henkilökohtaisissa kilpailuissa Nivalaan tuli voitto viidestä sarjasta. Voittajia olivat Matias Alatalo, Aada Eskola, Emma Mäkinen ja kaksi lajia nimiinsä vienyt Emilia Jurvelin.

Tulokset:

P12 60 m: 1. Ville Laukkanen Pyhäjärvi 8. 49, 2. Onni Länsipää Alavieska 8. 94, 3. Elmo Kupari Haapavesi 8. 95. 7. Ville Nauha Kalajoki 9. 18.

P12 1000 m: 1. Jani Tytärniemi Haapajärvi 3. 20,23, 2. Ilja Veteläinen Oulainen 3. 24,86, 3. Benjami Kiviniemi Reisjärvi 3. 28,11. 7. Valtteri Joki-Erkkilä Kalajoki 3. 45,97.

P12 Korkeus: 1. Niklas Saari Oulainen134, 2. Petrus Jokitalo Sievi 128, 3. Joonas Tölli Nivala 128, 4. Verner Toivonen Kalajoki 125.

P12 Kuula: 1. Niilo Torvi Kalajoki 10,86, 2. Aapo Luotoniemi Reisjärvi 9,81, 3. Juuso Tuura Haapajärvi 9,42.

P15 100 m: 1. Matias Alatalo Nivala 11,97, 2. Eetu Keränen Sievi 2,66, 3. Topi Anttila Oulainen 12,76. 6. Joonas Kyösti Kalajoki 13,08.

P15 800 m: 1. Jimi Jokela Haapavesi 2. 25,16, 2. Aapo Heiskanen Nivala 2. 26,09, 3. Kaapo Paaso Sievi 2. 28,00, 4. Aleksi Himanka Kalajoki 2. 28,95.

P15 2000 m: 1. Touko Kauppinen Reisjärvi 6. 35,91, 2. Jirka Oja Kalajoki 6. 37,15, 3. Mika Tölli Nivala 6. 46,38.

P15 100 m aj: 1. Kristian Hautakoski Alavieska 4. 72, 2. Matias Alatalo Nivala 17. 87, 3. Roope Kaattari Haapajärvi18. 45. 6. Veikka Nuorala Kalajoki 19. 98.

P15 Korkeus: 1. Jeremia Tervamäki Sievi 159, 2. Hugo Lipponen Haapavesi 156, 3. Konsta Märsylä Kalajoki 153.

P15 Pituus: 1. Joonas Kyösti Kalajoki 5,38, 2. Anttoni Niskala Haapavesi 5,13, 3. Miska Niemonen (2) Nivala 4,97.

P15 Kuula: 1. Topi Anttila Oulainen 11,68, 2. Toni Rimpioja Sievi 11,24, 3. Tomi Pietikäinen Pyhäjärvi 10,28, 4. Jeremias Humalajoki Kalajoki 10,16.

P15 Keihäs: 1. Simo Laulumaa Oulainen 3,36, 2. Ville Kalliokoski Kalajoki 39,98, 3. Jeremias Tervamäki Sievi 38,22.

T12 60 m: 1. Frida Isojärvi Kalajoki 8,65, 2. Laura Aho Reisjärvi 8,70, 3. Livia Kähtävä Alavieska 8,76.

T12 1000 m: 1. Aada Eskola Nivala 3. 39,11, 2. Veera Kurikkala Kalajoki 3. 39,48, 3. Ronja Tuohineva Haapajärvi 3. 40,18.

T12 Pituus: 1. Laura Aho Reisjärvi 4,46, 2. Livia Kähtävä Alavieska 4,42, 3. Frida Isojärvi Kalajoki 4,35.

T12 Kuula: 1. Sofia Nättilä Oulainen 9,71, 2. Aino-Kaisa Lötjönen Haapajärvi 8,80, 3. Julia Kirjava Haapavesi 7,68. 7. Salla Heikkinen Kalajoki 6,30.

T15 100 m: 1. Vilma Vesaluoma Ylivieska 13,60, 2. Anna Yrjänä Kalajoki 13,80, 3. Odessa Tiitto Haapajärvi 13,81.

T15 800 m: 1. Emma Mäkinen Nivala 2. 38,45, 2. Siiri Aho Ylivieska 2. 38,96, 3. Anni Niku Nivala 2. 39,73. 5. Emilia Reinikainen Kalajoki 2. 49,61.

T15 2000 m: 1. Assi Hakala Kalajoki 7. 48,59, 2. Liinu Tiainen Nivala 8. 00,62, 3. Anna Aitto-Oja Haapajärvi 8. 11,81.

T15 80 m aj: 1. Vilma Vesaluoma Ylivieska 14,38, 2. Miina Koivisto Sievi 15,10, 3. Aliisa Lavander Kalajoki 15,65.

T15 Korkeus: 1. Emilia Reinikainen Kalajoki 146, 2. Nea Isoaho Reisjärvi 143, 3. Marjut Pelo Nivala 143.

T15 Pituus: 1. Terhi Junno Ylivieska 4,71, 2. Liinu Heikkinen Oulainen 4,59, 3. Anna Yrjänä Kalajoki 4,55.

T15 Kuula: 1. Emilia Jurvelin Nivala 10,33, 2. Fanni Jämsä Ylivieska 9,53, 3. Aamu Uusitalo Kalajoki 8,89.

T15 Keihäs: 1. Emilia Jurvelin Nivala 38,72, 2. Erika Jokitalo Sievi 32,33, 3. Eeva Honkaperä Reisjärvi 28,40. 8. Pinja Pulkkinen Kalajoki 12,66.

Viesti 2: 1. Kalajoki 53,95, 2. Pyhäjäri 54,03, 3. Haapajärvi 55,85.

Joukkuetulokset: 1. Kalajoki 314,00, 2. Nivala 289,00, 3. Sievi 283,00, 4. Haapajärvi 275,00, 5. Ylivieska 255,00, 6. Oulainen 234,00, 7. Haapavesi 225,00, 8. Reisjärvi 213,00, 9. Pyhäjärvi 211,00,10. Alavieska 25,00.

#